Kirmizi Alarm - web tabanli online savaş oyunu Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > OYUN DIŞI > Güncel
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

 
Hızlı Giriş
KA Genel Kurallar

Bu Sular Tehlike Saçıyor

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Mavi Açılır Kutu Gör
Hava Gemisi
Hava Gemisi
Simge

Kayıt Tarihi: 13-Haziran-2009
Şehir: Türk T. ARENA
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4237
Takim:

Bur:
Kova Burcu
  Alıntı Mavi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Bu Sular Tehlike Saçıyor
    Gönderim Zamanı: 04-Ağustos-2012 Saat 13:39
Damacana suları tehlike saçıyor - hangi sular tehlikeli - damacana sularındaki tehlike - damacana su firmalarının adı açıklandı - hangi sular sağlıklı - hangi damacana suları kullanılır - sağlıklı damacana suları

Sağlık Bakanlığı'nın sağlığa zararlı su satan markalarla ilgili çalışması tamamlandı. Bakanlık, "uygunsuz" bulunan 20 şirketi teşhir etti

Sağlık Bakanlığı ülke çapında hizmet veren 254 su şirketinin ürünleriyle ilgili sağlığa uygunluk tespit çalışmasını tamamladı. Yaklaşık 100 bin numuneyi laboratuvara gönderen bakanlık, incelemeler sonucunda 20 dolum tesisinin sağlık şartları uygun bulunmadı. Bakanlık ayrıca olumsuzluk görülen 114 satış noktasını da açıkladı. İncelemenin ilk etabında "uygunsuz" beş markayı (Buzada, Erpınar, Alps, Kervansaray ve Yalısu) kamuoyuyla paylaşan Sağlık Bakanlığı, 15 dolum tesisinin de isimlerini deşifre etti. Söz konusu şirketler şunlar: Gençsu, Karlık Madran, Alka Madran, İvriz Su, Beysu, EDK Lara, Hünkar, Revan, Buzdağı, Kardelen, İdeal, Hazar Vox Nida, Bahçeayran, Esensu Özayran ve Kabalak. Sağlık Bakanlığı'nın açıklamada, ruhsatsız çalışan dolum tesisi tespit edilmediği de kaydedildi.

114 SATIŞ NOKTASI DA AÇIKLANDI

Sağlık Bakanlığı, tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen süreçteki uygunsuz şartların görüldüğü 114 damacana su satış noktası ile buralarda satılan damacana suların markalarını da açıkladı. Satış noktalarının adresleri Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun internet sitesinde yayınlandı.
ÜRETİME GEÇİCİ ENGEL

Sağlıksız
şartlardaki dolum tesislerinin üretimi geçici olarak durduruldu. Firmalara cezai işlem uygulandı. Tesisler, sağlıklı olduğunu ispatlarsa üretime dönecek.

İzmir’de su sorunu bitmek bilmiyor. Birkaç yıl önce şebeke suyuna arsenik karışması damacana satışlarını patlattı. Merdiven altı üretim çoğaldı. İzmirliler damacana suların ne kadar güvenilir olduğunu sorguluyor.

İnsan sağlığı için büyük önem taşıyan İzmir’in suyu ne kadar temiz? Yapılan denetimlerin yetersiz olduğunu düşünen vatandaşlar, damacana su fiyatlarının pahalı olması sebebiyle tercih yapma lükslerinin bulunmamasından şikâyetçi. İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Vakkas Benli Kaynak, damacana su tüketme alışkanlığının arsenik söylentilerinin ardından oluştuğunu hatırlatarak, “Su satış yetkisi verdiğimiz yerlere belge veriyoruz. Bu yerlere suyun tam üretim aşamalarını gördükten sonra yetki veriyoruz. Ayrıca su satış yerlerini periyodik olarak 3 ayda bir denetliyoruz, hatta bazı zamanlar aylık denetim yaptığımız yerler de bulunuyor. Vatandaşlar su satış belgesi olan yerlerden gönül rahatlığı ile su içebilir” dedi.

Polikarbon sağlıklı değil

Öte yandan İzmir’de su denetiminin olmamasından ve ruhsatsız satış yerlerine göz yumulmasından şikayet eden Ege Bölgesi Polikarbon Su Satıcıları Derneği Başkanı Tevfik Fikret Özkök ise “Bornova’da ruhsatsız su satılan istasyonlar var” dedi.
Ege Bölgesi Polikarbon Su Satıcıları Derneği Başkanı Tevfik Fikret Özkök, manavda, kömürcüde, kasapta hatta tüpçü de bile su satıldığını, bunun yanlış olduğunu aktardı. Polikarbon denilen su tüplerinin Amerika’da ve Avrupa’da yasaklandığına dikkat çeken Özkök, suyun ısıyı ve kokuyu tutma özelliğinden dolayı tüple aynı ortamda bulunmaması gerektiğini vurguladı.
Vakkas Benli’nin aksine İzmir’de su denetiminin olmadığını ve ruhsatsız satış yerlerine göz yumulduğunu iddia eden Özkök ise 15 yıldır sürekli aynı şeyleri söylemekten bıktığını kaydetti.

Ruhsatsız yerler var

Bazı fabrikalarda artezyen çakma kuyular bulunduğunu ve su yetmediğini zaman bu kuyulardan şişeleme yapıldığını da iddia eden Özkök, “Ben bunun tespitini yıllar önce Menderes’te yaptım. Bornova’da ruhsatsız su satılan istasyonlar var. Bunların suları nereden temin ediliyor? İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını yetersiz buluyorum, şikayet etmemize rağmen ortada bir şey yok’’ MELİKE VURGUN-NESRİN YORULMAZ
“Şebeke suyu içilmesin”
Şebeke suyu konusunda İl Sağlık Müdür Yardımcı Vakkas Benli ile aynı fikirde olmayan Dernek Başkanı Özkök, şebeke suyunun sağlıklı olmadığı için içilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Özkök, şebeke suyunun içilememe sebebini İzmir’in alt yapısının felç olmasına ve kanalizasyon sistemi ile içme suyu sisteminin çok eski olmasına bağladı.

‘TEBRİK ETMEYE GİDERİM’
Su satıcılarının 2,5 TL’ye nasıl su satabildiğini anlayamadığını söyleyen Özkök, “Ayrı ekip, ayrı dükkan, ayrı araba ile su satışı yapan bir yer bulursanız nasıl satıldığını öğrenmeye giderim. O parayla masrafını nasıl karşılayacak bu imkansız. Normal su fiyatının 4,5 ile 5,5 TL olması gerekiyor. 2.5 TL’ye su satan yerlerin ruhsatı olsun, tebrik etmeye giderim” diye konuştu. Özkök, su fabrikalarının ve 2,5 TL’ye su satanların bunu nasıl yaptıklarının denetlenmesi gerektiğini aktardı. Özkök, ayrıca “Su satış belgesi olmayan yerlerde su satışı kesinlikle engellenmeli” dedi.

‘ŞEBEKE SUYU TÜKETEBİLİR’
ŞEBEKE suyunun gönül rahatlığıyla içebileceğini dile getiren Vakkas Benli, “Köylerimiz dahil iklim şartlarında farklılıklar olabilir; ama İzmir’in şebeke suyu tüketebilir durumda. Metropolde 5 yıldır hava ve suyla ilgileniyorum. Arsenik’ten sonra damacana tüketimi arttı. Düzenli olarak yıllık numune alıp bunları, kurumlara bildiriyoruz. TSE gibi standartlarımız var. İzmir’in ruhsatlı 12 adet kaynak istasyonu var. Vatandaşlar her hangi bir sorunla karşılaşırsa İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirsin. Biz oraya ekip göndeririz” dedi.
“MERDİVEN ALTINDA SATIŞ KOLAY DEĞİL”
Damacana tüketmenin kişisel bir tercih olduğunu da söyleyen Benli, bu algının Arsenik’ten sonra olduğuna dikkat çekti. Vakkas Benli, “Merdiven altında üretim yapmak o kadar kolay değil. 3 aylık periyotlarla denetimlerimize devam ediyoruz. Artık vatandaş daha bilinçli. Lokantada su içip beğenmeyenler bile bize getirip denetimden geçirmemizi istiyor. Örneğin, Menderes gibi su kaynakları bakımından zengin yerlerden tank yapıp damacana şişelere dolduranları en aza indirmeye çalıştık. Bulduğumuz ruhsatsız sahalara 5 bin ile 15 bin TL arasında bir ceza uyguladık. Her ihbarı değerlendiriyoruz.”

SULAR DAMACANAYA NASIL DÖNÜŞÜR?
Kaynak suyun damacanaya dönüşümünü anlatan Vakkas Benli şöyle konuştu: “Kişiler ‘Biz bu suyu satmak istiyoruz’ der, biz de gidip numune alarak, denetleme yaparız. Eğer uygunsa izin veririz. Su satışı yapılabilmesi için bizim tesise izin vermemiz gerekir, sadece izin verdiğimiz ruhsatlı yerler satabilir.”
Sineklerin 9 kalbi,
Gözlerinde 8000 mercek vardır.Saniyede 100 görüntü algılarlar.Şüphesiz,Allah'tan başka çağırdıklarınız ve
İbadet ettikleriniz bir sineği halk edemezler.
Yukarı Dön
kırmızıtayfun Açılır Kutu Gör
Mini Bot
Mini Bot
Simge

Kayıt Tarihi: 01-Ekim-2018
Şehir: bolu
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 46
  Alıntı kırmızıtayfun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20-Ekim-2018 Saat 12:53
Kökez suyu forever :P
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Anasayfası Forum Anasayfası > OYUN DIŞI > Güncel OYUN ANA SAYFASI
En Son Mesaj Yazlan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Grntlemek in Tklayn KA V3 Test Savaş RaporlarıKAV3 Savaş RaporlarıFENERBAHCELIDün-21:361375381
Konuyu Grntlemek in Tklayn SaldirilarSaldırılarApdullah26-Mart-2020-16:35488
Konuyu Grntlemek in Tklayn KAV3 ne oldu, Ne zaman Açılır?Yenilikler ve GüncellemelerFENERBAHCELI19-Mart-2020-23:5737922
Konuyu Grntlemek in Tklayn Şu an ne dinliyorsunuz?Paylaşım MekanıKartal18-Şubat-2020-11:41136197
Konuyu Grntlemek in Tklayn Hayki – Yürü Şarkı SözleriGeyik Bölümüdarqhelen31-Aralık-2019-19:374691
Konuyu Grntlemek in Tklayn Star Wars ~ Yıldız SavaşlarıSinema Tv DiziSELIM13-Aralık-2019-02:172534
Konuyu Grntlemek in Tklayn yeni başlayan için uygun değilGörüş ve Önerilernily15203-Aralık-2019-11:573188
Konuyu Grntlemek in Tklayn Kurban bayramiPaylaşım Mekanıvahset5512-Ağustos-2019-01:548826
Konuyu Grntlemek in Tklayn Mecliste 18'lik vekiller nasıl olur?Geyik BölümüBAY2717-Temmuz-2019-11:1038280
Konuyu Grntlemek in Tklayn KOMİK NİCKLERGeyik BölümüAyata27-Haziran-2019-12:4212204
Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.51 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz